Hundsport

Hurtta Lifeguard

2010-10-10 20:07 #0 av: Hannasjessie

Slutet av oktober 2010 släpps Hurttas nya kollektion Lifeguard. Kollektionen är inriktad på säkerhet och innehåller säkerhetsprylar! Perfekt när mörkret kryper fram!

Hurtta LIFEGUARD Collection

http://www.hurttacollection.com

_________________________________________________________________________ 


MICRO REFLEXVÄSTReflexväst


Färg: Gul, Orange, Neonrosa

Storlek: XS-XXL

Beskrivning
Micro väst är en mycket lätt reflexväst som passar bra att användas vid sport, jakt och på de dagliga motionsrundorna. Den elastiska justeringsmekanismen framtill på bröstet och under magen gör att produkten är lätt att klä på och bekväm att ha på sig. ReflexvästReflexvästVästen är försedd med en infolapp i nacken som du kan skriva ägarens telefonnummer på.

 

 

__________________________________________________________________________

TWILIGHT REFLEXVÄST

Reflex Koppel
Färg: Gul, Orange, Neonrosa

Storlek: 15-55

Beskrivning
Twilight väst är en mångsidig reflexväst som skyddar hunden mot regn och som syns bra i mörker. Tack vare de justerbara och elastiska banden runt magen hålls västen på plats och sitter bekvämt när hunden rör sig. Produkten ReflexvästReflexväst
lämpar sig väl för sport, jakt och de dagliga motionsrundorna. Västen är försedd med en infolapp i nacken som du kan skriva ägarens telefonnummer på.

 

__________________________________________________________________________


POLAR REFLEXVÄSTPolar reflex


Färg: Gul, Orange, Neonrosa

Storlek: XXS-XXL

Beskrivning
Polar väst är en mjuk och varm reflexväst som ger efter när hunden rör sig. Den åtsittande modellen skyddar hundens bröstkorg och håller den torr. Västen är tillverkad av ljudlöst Sofshell-tyg som laminerats med en vattentät Houndtex-skyddshinna. Produkten lämpar sig väl för sport, jakt och de dagliga motionsrundorna. Eftersom västen värmer rekommenderas den inte för sommarbruk. Västen är försedd med en infolapp i nacken som du kan skriva ägarens telefonnummer på.

Reflexväst

Reflexväst__________________________________________________________________________


STORM MUNKJACKA


Rundt Reflex KoppelFärg:
Gul, Orange, Neonrosa

Storlek: 25-75

Beskrivning
Storm munkjacka är en praktisk, lättanvändbar och synlig regnrock som du snabbt klär på när vädret överraskar. Du är klar för regnväder på endast 30 sekunder! Den skyddande modellen täcker hundens rygg och huvudparti. Huvan kan regleras så att den passar hundens huvud och hålls på plats även när hunden rör sig. Du kan packa in ReflexvästReflexvästrocken i en liten ficka där den transporteras behändigt och hålls ren. Produkten är tillverkad i ett lätt ripstop-material som laminerats med en vattentät Houndtex-skyddshinna som andas. Storm munkjackan passar utmärkt för hundutställningar, vandringar, utflykter och andra utomhusaktiviteter. Regnrocken är försedd med en infolapp i nacken som du kan skriva ägarens telefonnummer på.

_________________________________________________________________________ 

SÄKERHETSDAMASKERRundt Retrieverkoppel


Färg:
Gul, Orange, Neonrosa

Storlek: S-XL

Beskrivning
De praktiska damaskerna skyddar hundens päls och hålls på plats när hunden springer. Effektiva reflexer gör att hunden syns bättre i mörker. Damaskerna är försedda med justeringsmekanismer upptill, på mitten och nertill som gör att de kan justeras i rätt storlek. Beroende på hundens uppbyggnad kan du välja produkter av olika storlek för fram- och bakbenen. Damaskerna är försedda med infolappar som du kan skriva ägarens telefonnummer på.

 

_________________________________________________________________________ 

FLYTVÄST
Rundt Träningskoppel
Färg: Gul, Orange, Neonrosa

Storlek: 0-80 kg

Beskrivning
Västens flytförmåga har testats av experter för produktsäkerhet vid Arbetshälsoinstitutet i Finland. Eftersom västen är reglerbar i midjan och framtill på bröstet passar den de flesta hundraser. Västen har ett stadigt handtag på ryggen som hunden kan styras eller lyftas upp ur vattnet med. Det skyddande magpartiet fördelar hundens vikt på ett större område och håller västen stadigt på plats. Reflextyget och 3M-reflexerna på produktens ryggparti syns bra i mörker. Produkten är avsedd att användas vid simning, vattenräddning, rehabilitering,på båtfärder och vid jakt. Västen är utrustad med infolapp i nacken som du kan skriva ägarens telefonnummer på.ReflexvästReflexväst

__________________________________________________________________________

SÄKERHETS SCARF

Sterch Koppel

Färg: Gul, Orange, Neonrosa

Storlek: S-L

Beskrivning
Säkerhet scarfen har tagits fram för hundar med lång päls, för vilka reflexhalsband och selar sjunker in i pälsen. Scarfen kan användas med halsband och selar. Produktmaterialet är lätt och behagligt. Med hjälp av det ställbara kardborrspännet klär du snabbt och behändigt på scarfen. I scarfens mitt kan hundens namn eller föreningens logotyp tryckas eller broderas. Scarfen har en infolapp i nacken som du kan skriva ägarens telefonnummer på.

 

_________________________________________________________________________ 

REFLEX SETVadderad Sele

Färg: Gul, Orange, Neonrosa

Storlek: XS-XL

Beskrivning
Elastiska reflexer som syns bra när hunden rör sig, men som den inte känner av. Med hjälp av kardborrknäppningen kan produkten anpassas enligt hundens storlek. Reflexerna rekommenderas att användas i samband med fritidsaktiviteter, t.ex.: på utflykter, vid jakt och på de dagliga motionsrundorna. Produkten är försedd med en infolapp i nacken som du kan skriva ägarens telefonnummer på. ReflexvästReflexväst

 

__________________________________________________________________________

REFLEXHALSBAND

Färg: Gul, Orange, NeonrosaVadderad Y-Sele

Storlek: 20-65

Beskrivning
Det vadderade reflexhalsbandet i mjuk Neopren är behagligt att använda och syns långt. Kopplets säkerhetsmekanism skyddar hundens hals och belastar inte låset då hunden drar. De effektiva 3M-reflexerna har i tester visat sig högklassiga och hållbara. Halsbandet är försett med en namnlapp som du kan skriva ägarens telefonnummer på. Halsbandet är justerbart.

__________________________________________________________________________

HALVSTRYP REFLEXHALSBAND

Färg: Gul, Orange, NeonrosaHalsband

Storlek: 20-65

Beskrivning
Det vadderade reflexhalsbandet i mjuk Neopren är behagligt att använda och syns långt. Tack vare halsbandets design använder du det lätt och snabbt. De effektiva 3M-reflexerna har i tester visat sig vara högklassiga och hållbara. Halsbandet är försett med en infolapp som du kan skriva ägarens telefonnummer på.ReflexvästReflexväst

__________________________________________________________________________

REFLEX SELEHalvstryp Halsband

Färg: Gul, Orange, Neonrosa

Storlek: 35-120

Beskrivning
Reflexselen vadderad i Neopren är ett ergonomiskt alternativ till halsbandet. Tack vare sin struktur belastar selen inte hundens känsliga nack- och ryggkotor när den drar. De effektiva 3M-reflexerna har i tester visat sig vara högklassiga och hållbara. Selen är försedd med en infolapp som du kan skriva ägarens telefonnummer på. Selen är justerbar.

 

_______________________________________________________________

REFLEX REPBANDJunior Godixbox

Färg: Gul, Orange, Neonrosa

Storlek: 8mm*120/150/180cm

Beskrivning
Det bastanta repkopplet med mjuk yta är angenämt och pålitligt att använda. Tack vare de högklassiga 3M-reflexerna syns det på långt håll. Metallkomponenterna av hög kvalitet förbättrar hållbarheten i fogarna och kopplets draghållfasthet. Korta koppel lämpar sig särskilt väl på stan och på motionsrundor längs landsvägarna.

 

__________________________________________________________________________

Y-REFLEX SELE
Pro Godisficka

Färg: Gul, Orange, Neonrosa

Storlek: 350-120

Beskrivning
Reflexselen vadderad i Neopren är ett ergonomiskt alternativ till halsbandet. Tack vare sin struktur belastar selen inte hundens känsliga nack- och ryggkotor när den drar. De effektiva 3M-reflexerna har i tester visat sig vara högklassiga och hållbara. Selen är försedd med en ReflexvästReflexvästinfolapp som du kan skriva ägarens telefonnummer på. Selen är justerbar.

 

__________________________________________________________________________

TRÄNINGSVÄST
Vattenskål

Färg: Gul, Orange, Neonrosa

Storlek: XS-XL

Beskrivning
Kombinerad tränings- och reflexväst som är utvecklad för att förbättra hundförarens synlighet i mörker. Den höga kragen skyddar halspartiet. Framtill är västen försedd med fickor med blixtlås och baktill med en stor ryggficka för träningsutrustning. Framtill och vid höften D-ringar att fästa ReflexvästReflexvästvisselpipa, klicker och godispåsar med. Reflexerna har placerats runt omkring på västen för effektiv synlighet i mörker. Västen är tillverkad av ett lätt ripstop-tyg för utomhusbruk med en vattentät Houndtex-skyddshinna som andas. På västens ryggsida finns plats för tryck av föreningens logotyp.

 

__________________________________________________________________________

TRÄNINGSDAMASKERFriluftsoverall - Grön


Färg:
Gul, Orange, Neonrosa

Storlek: S/M, L/XL

Beskrivning
Damaskerna skyddar byxbenen mot smuts och förbättrar samtidigt synligheten i mörker. Damaskerna är tillverkade av ett lätt ripstop-tyg för utomhusbruk med en vattentät Houndtex-skyddshinna som andas. Med hjälp av kardborrknäppningen ochReflexvästReflexväst snörena upptill kan du justera damaskernas bredd. Nertill kan damaskerna fästas vid skodonen med hjälp av en snörkrok och en justerbar gummirem.

 ________________________________________________________________________

 

Mvh Hannasjessie. :)
____________________________________
| - Jack russell terrier

| - Russellbus.se
| - Agility, Lydnad, Rallylydnad, Viltspår_ 

Anmäl
2010-10-10 22:34 #1 av: ShitGoose

Nice! Ska absolut köpa något till Hilma sen när det kommit ut Skrattande

Medarbetare på Sphynx iFokus

Anmäl
2010-10-10 23:08 #2 av: [Emma-Rhino]

bra artikel =)

Anmäl
2010-10-10 23:20 #3 av: Hannasjessie

#1 Jag ska definitivt köpa saker till Jessie :)

#2 tack :)

Mvh Hannasjessie. :)
____________________________________
| - Jack russell terrier

| - Russellbus.se
| - Agility, Lydnad, Rallylydnad, Viltspår_ 

Anmäl
2010-11-07 22:36 #4 av: nagithas

Toppen grejer!! Blir en titt där!

Anmäl
2010-11-08 11:46 #5 av: LinaK

coola färger! Skulle gärna vilja ha ett reflexhalsband eller halvstryp. Riktigt snygga!

// Lina - VärdBichon Kolla gärna in min blogg:
http://linaalgotsigge.blogg.se

Anmäl
2011-01-16 16:35 #6 av: Lindasvovve

ni kan finna dem på www.walkthisdog.com Flört

Anmäl
2011-01-16 16:41 #7 av: ShitGoose

Jag köpte y-selen på mässan :)

Medarbetare på Sphynx iFokus

Anmäl
2011-01-16 17:37 #8 av: Hannasjessie

Snyyggt! :)

Mvh Hannasjessie. :)
____________________________________
| - Jack russell terrier

| - Russellbus.se
| - Agility, Lydnad, Rallylydnad, Viltspår_ 

Anmäl
2011-01-16 19:00 #9 av: LinaK

#7 Snyggt, vovven passade verkligen i den Glad

// Lina - VärdBichon Kolla gärna in min blogg:
http://linaalgotsigge.blogg.se

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.